DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vše o PVC

PVC

Rozdíl mezi PVC a linem
Základní členění PVC
Parametry kvality PVC
PVC a jeho výhody
Způsoby pokládání PVC
Údržba PVC

 

Jaký je rozdíl mezi PVC a LINEM?

Původně vyráběné PVC byla syntetická podlahová krytina a ti, kteří bydlí v panelovém domě toto prehistorické PVC dobře znají. Šedé nebo béžové s nevýrazným vzorem. To ovšem se současným PVC má shodný snad pouze název – všeobecně rozšířený jako LINO.

Rozdíl mezi původním panelákovým „linem“ a současným PVC je stejný, jako mezi moderním automobilem a automobilem starým 40 let.

V současnosti vyráběné PVC je kombinováno s různými izolačními, tlumícími a nosnými vrstvami (viz obrázek). U moderních PVC je jejich povrch opatřen nášlapnou vrstvou, která brání uklouznutí a také umožňuje snadné ošetřování. Velmi vhodné je pro použití v domácnostech i rodinných domech.

Konstrukce PVC podlahoviny

Linoleum (jinak také marmoleum) je 100% přírodní výrobek. Vyrábí se z juty, dřevní moučky, lněného oleje, pryskyřice a vápence. Nejčastěji se vyrábí v tloušťce 2 a 3,2 mm. Má dlouhou životnost a také příznivé vlivy proti šíření bakterií.

PVC je průmyslově vyráběný, moderní a zdravotně nezávadný produkt.

Nabídka vzorů u PVC je takřka neomezená, kdežto u linolea lze vyrábět vzory pouze probarvené.

 

Základní členění PVC

PVC podlahy můžeme rozčlenit na dvě skupiny a to podle způsobu struktury materiálu a výroby:

A) Heterogenní PVC podlahy -- jsou složeny z několika na sebe nalisovaných vrstev (nášlapná vrstva , dezén, horní PVC, nosné vlákno, spodní PVC). Další vrstvou – ochranným prvkem může být tzv. PUR (zajišťuje snadnou údržbu a je nanesena jako poslední vrstva na PVC). Hlavním rozdílem od homogenních PVC je to, že mají různé imitace dřeva, dlažby, kamene, bambusu, apod. Podlaha PVC je odolnější, čím vyšší je nášlapná vrstva. Tvrzené heterogenní PVC je vhodné do silně až extrémně namáhaných prostor, jako jsou školy, úřady, nemocnice aj.

B) Homogenní PVC podlahy -- skládají se pouze z jedné vrstvy hmoty (jsou celoprobarvené). Jsou vysoce odolné a používají se do extrémně zatížených prostor (montážní haly, vstupní prostory, nemocnice, školy, jídelny apod.). Tyto podlahoviny nemají žádný vzor. Jsou buď jednobarevné nebo melírované.

Parametry určující kvalitu PVC

Gramáž materiálu = hmotnost/m2 – lehké materiály (i když jsou silné) nejsou kvalitní, rychle se vyšlapou, snadno se vlní při pokládce bez celoplošného lepení a můžete je snáze roztrhnout.

Struktura PVC pěny – PVC pěna je jedním z materiálů pro výrobu této podlahy. Rozlévá se ve dvou výrobních krocích na skelné vlákno, které zajišťuje rozměrovou stálost podlahy. Poté projde rozlitá pěna v určené tloušťce pecí a právě zde je obrovský rozdíl. U tzv. „mechanických pěn“ se lehce provzdušněná směs nalije před pecí ve stejné výšce jako vyjde z pece (např. 3 mm). Provzdušnění zajistí příjemný došlap a lepší tepelně izolační vlastnosti, ale materiál je pevný, má paměťový efekt a lze na něj dát mnoholetou záruku.

Celková tloušťka materiálu – určuje komfort chůze a tepelně izolační vlastnosti. Doporučujeme do bytů PVC podlahy o tloušťce 1,3 mm a vyšší.

Tloušťka nášlapné vrstvy – nášlapná vrstva je ochranný film nanesený na povrchu podlahy. Chrání natištěný dekor proti poničení. Pro byty doporučujeme nášlapnou vrstvu s minimální tloušťkou 0,15 mm.

Gravírovaný povrch – PVC se strukturovaným (embosovaným) povrchem je náročnější na výrobu, ale výsledný efekt věrně imituje přírodní materiály (např. plastické dlaždice, reálná struktura prken apod.).

Protiskluzný povrch – výrobci bytového PVC ustupují z důvodu bezpečnosti od hladkých podlahovin a nanáší na nášlapnou vrstvu ještě protiskluz. Chůze po něm je příjemná a bezpečná, povrch se dobře udržuje a není na něm vidět tolik nečistot a stopy od bosých nohou.

PUR vrstva – tato poslední ochranná vrstva nanesená na nášlapné vrstvě či na protiskluzu zajišťuje snadnou údržbu. Polyuretan po rozlití na povrch dokonale uzavře veškeré mikroprasklinky, do kterých by se jinak usazovala špína. Je dokonale hladký, tudíž se do něj špína nazašlapává. Pro údržbu jsou určeny speciální přípravky. Na levné PVC podlahy se tato vrstva nenanáší.

Zátěžová třída – určuje do jakých prostor je daný materiál vhodný. Pro bytové účely je hodnocení označováno řadou 21 – 22 – 23 (lehká – střední – vysoká zátěž), pro komerční prostory řadou 31 – 32 – 33 – 34.

Symboly pro zátěžové třídy:


domácnost základní
malá zát


domácnost základní
střední zátěž


domácnost základní
středně silná zátěž


domácnost základní
silná zátěž


komerční prostory zákl.
mírná zátěž

 

komerční prostory zákl.
intenzivní zátěž


komerční prostory zákl.
intenzivní zátěž

 

 

 

 

 

PVC nám přináší řadu výhod

Atraktivní vzhled a vzájemná kombinovatelnost designů

Nejžádanější hladkou podlahovinou u nás je v současné době měkčené PVC. Není se čemu divit, protože současná vyspělá technologie výroby umožňuje vyrobit naprosto špičkové designy. Stává se velice často, že nepoznáte, že jde pouze o dokonalou imitaci různých druhů prken, parket, bambusu, korku, dlažeb, kamenů, laminátových podlah apod.

Více informací o sortimentu PVC podlahových krytin naleznete na stránkách největšího prodejce v ČR KOBERCE BRENO.

Rozmanitost v šířkách a tloušťkách

PVC se vyrábí v různých šířkách od 1m, 1.5m, 2m, 2.5m, 3m, 3.5m, 4m a 5m a tloušťkách od 1 do 4 mm. To umožňuje pokládku bez nastavování pásů PVC, jako se dělalo dřív. Naši odborně vyškolení prodavači vždy poradí při výběru potřebné šíře PVC podle plánku místností tak, aby se minimalizoval případný odpad z prořezu.

Tlumí kročejový hluk, dobrý teplotní vjem

PVC je velice příjemné na došlap a například oproti laminátovým plovoucím podlahám je výrazně teplejší a tišší. Minimální kročejový i přenášený hluk přivítají zejména sousedi pod vámi v panelákových bytech. PVC podlahy tlumí zvuk nejvíce za všech typů podlahových krytin, takže váš byt bude příjemně tichý.

Snadná údržba, voděodolnost, vysoká odolnost vůči opotřebení

PVC se velice snadno udržuje a čistí. Stačí běžná údržba pomocí vysavače a mopu a podlaha zůstane hygienicky čistá a beze skvrn. PVC nevadí rozlitá voda a bez problémů si poradí i s haváriemi typu prasklé akvárium či topení, rozbitá pračka apod.

Vhodnost pro podlahové vytápění

PVC po celoplošném přilepení vyhovuje podlahovému vytápění.

Vhodnost pro všechny bytové části

Antialergické prostředí PVC je vhodné pro všechny bytové části – od jídelny nebo dětského pokoje přes kuchyň, chodby, sklepy nebo schody až po vlhké prostory koupelny. Právě pro alergiky se PVC podlaha osvědčila jako vhodná.

Ekonomická výhodnost

V současné době najdeme na trhu širokou škálu PVC cenově dostupných, které jsou určeny pro běžné použití v domácnostech.

Způsoby pokládání a lepení PVC

Volné pokládání PVC

PVC v rodinných domech a soukromých bytech je možné pokládat volně. Doporučená velikost místnosti by měla být maximálně do 20 m2.

Před pokládkou je vhodnější skladovat PVC přes noc v místnosti, kam se bude pokládat. PVC rozložte volně na plochu. Teplota v místnosti by měla být nejméně 18°C. Budou-li potřeba dva pruhy PVC, je dobré je položit s menším přesahem a zároveň upravit a nastavit návaznost vzoru. Oba pruhy je pak lépe zafixovat lepicí páskou proti posunutí.

PVC můžete u stěn, případně v rozích místnosti naříznout, tím se sníží jeho pnutí. Oba pruhy je potřeba současně rozříznout rovným nožem. Nejlépe je použít ocelový příložník a ostrý (odlamovací) nůž. Rovnoměrný řez je důležitý pro spojení obou pruhů PVC. Tímto postupem jsou oba pruhy PVC ideálně připraveny. Ke spojení pruhů PVC použijte lepicí pásku.

 

Spojovací švy PVC lze vodotěsně uzavřít prostředkem pro „svařování za studena“ (tzv. studený svár). K dostání je například na maloobchodních prodejnách KOBERCE BRENO. Je to čirá tekutina, která se zalije do vyčištěného a podlepeného spoje. Ve výklencích, přechodech do jiné místnosti a u stěn fixujte PVC nejlépe oboustrannou lepicí páskou.

Přechody do jiných místností s různými podlahovými krytinami zakryjte přechodovými profily. Dále doporučujeme soklové lišty, kterými ukončíte (začistíte) okraje PVC u stěny místnosti. Široký výběr těchto lišt a profilů naleznete rovněž na našich prodejnách.

Celoplošné lepení PVC

Tento způsob pokládky PVC lepením, doporučujeme pro plochy větší než 20m2. Důležité je, aby tyto plochy byly suché, s vyrovnaným povrchem a bez trhlin.

Používejte nejlépe disperzní lepidlo a ozubenou stěrku. Při celoplošném lepení je nutné dodržovat pokyny výrobce lepidla. Pokud bude zapotřebí několik pruhů PVC (z důvodu velikosti místnosti), proveďte u spojů již dříve uvedený spojovací řez. Pak budou pruhy PVC spojeny beze spár.

Pruhy PVC odhrňte ke středu místnosti a lepidlo celoplošně naneste na podlahu. Po odvětrání lepidla je možné nasunout první pruh na podlahu s lepidlem. Po jeho nalepení celý postup zopakujete pro druhý pruh PVC. Dbejte na to, abyste v jedné místnosti pokládali pouze PVC se stejnou výrobní šarží, jinak může docházet k rozdílům v barvě a dekoru.

Doporučujeme odbornou pokládku podlahářskou firmou.

Jak provádět údržbu PVC

Pro údržbu PVC doporučujeme používat pouze výrobky, které jsou určeny výhradně na PVC krytiny. Ty Vám při minimální pravidelné péči zajistí prodloužení původního vzhledu a dlouhou životnost PVC podlahy. Podlahu můžeme vysávat, zametat anebo vytřít hadrem nebo mopem.

POZOR nedoporučujeme používat abrazivní čistící prostředky (mechanicky obrušující povrch) neboť by mohlo dojít k poškrábání PVC.